Wyjątkowa książka zabierająca Czytelników w podróż po dziejach literatury dawnej polskiej i europejskiej. Przewodnikiem w tej wędrówce jest wybitny znawca literatury, wykładowcy Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie, prof. dr hab. Andrzej Borowski snujący na kartach swojej książki opowieść o tradycjach, kierunkach, stylach, które wykształciły się w kulturze dawnej i które wpłynęły na późniejszy obraz literatury i sposób mówienia o niej.

Profesor Andrzej Borowski w swojej opowieści o literaturze przedstawia znaki, teksty, ich przenikanie się, wzajemne wpływy, prowadzi dialog z utworami literatury dawnej i do tego dialogu zachęca Czytelników. Książka Profesora Borowskiego stanowi dialog wielowątkowy, pasjonujący… i kształtujący człowieka.

Fragment rozdziału: „Do tych, którzy uczą samych siebie i innych”:

Spisałem tutaj opowieść o dawnych dziejach naszej literatury. Napisałem ją dla tych, którzy o literaturze się uczą, albo raczej dla tych, którzy chcą się czegoś o niej nauczyć. Do wszystkich, którzy tę moją książkę wezmą do ręki – tych, którzy się uczą i którzy – jak ja – uczą innych – zwracam się wprost, jak niegdyś zwracali się do swych adresatów pisarze starożytni, a także ich renesansowi naśladowcy. Używam zaimka «Ty».

Chodzi tu o klasyczną, ale też o praktyczną formę bezpośredniego dialogu o kulturze. Wiem, że nastawienie na dialog, nie na monolog jest warunkiem zrozumienia nie tylko tego, co ja mówię, nie tylko mnie samego, ale też i Drugiego, właśnie Ciebie. Kultura to nie jestem ani «ja», ani «Ty». Kultura to jesteśmy «my» w dialogu, to jest to, co jest pomiędzy nami, dopóki rozmawiamy, dopóki patrzymy na ten sam obraz, słuchamy tej samej muzyki. Nawet jeśli milczymy zamyśleni – ale razem, «ze sobą».

Wydawnictwa PWSZ (ANS) w Tarnowie, 2021

Wróć do góry